04.11.2017

Co kowalowi do tramwajarza ?

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus)

to pluskwiak licznie i często występujący w pobliżu siedzib ludzkich, widziany bardzo często w miejskich parkach, na cmentarzach. Gromadzi się w dużych skupiskach u podstawy pni drzew liściastych, szczególnie lipy, robinii akacjowej (na zdjęciu) czy kasztanowca.Jest gatunkiem raczej nieszkodliwym dla ludzi - nie kąsa więc nie należy się go obawiać. Jak to zazwyczaj bywa w różnych regionach funkcjonują jego lokalne nazwy a nawet skojarzenia z konkretnymi osobami. Dla jednych jest więc kowal tramwajarzem, dla innych doktorkiem, strażakiem, cmentarzykiem, szewczykiem,ryżym zygmuntem, wujkiem arturem.

Pluskwiak ten żywi się głównie sokiem wysysanym z nasion lipy i robinii. Szczególnie upodobał sobie orzeszki lipy, które są dla niego na dłuższą metę trujące, co zostało szczegółowo opisane i wyjaśnione przez badaczy.

Kowale zimują jako dorosłe osobniki, ukryte w ściółce lub zagrzebane w ziemi. Wiosną gromadnie opuszczają zimowiska i wychodzą na odsłonięte miejsca (murki, pnie drzew, chodniki), żeby grzać się w promieniach słońca. Kowale, jak na owady, są dość długowieczne i mogą przeżyć nawet 2 lata.