08.12.2017

Czym wędzić w przydomowej wędzarni ?

Wycinka drzewa to odpowiedni moment, aby właściciele przydomowych wędzarni rozważyli, które drewno po wycince warto zatrzymać w celu wykorzystania do uwędzenia swojskich wędlin, mięs czy ryb. Bo trzeba to podkreślić, ze wybór ten jest wbrew pozorom ważny i wpływa na walory smakowe naszych wędzonek. Zazwyczaj fachowcy wędzą przy pomocy drewna głównego (na przykład olszyna, buk), które pali się przez cały czas wędzenia oraz dodatków, tak aby uzyskać pożądany efekt.

Drewnem z drzew liściastych będą przykładowo: olcha, klon, jawor, buk, okorowana ! brzoza, dąb i kilka innych.

Drewnem z drzew owocowych będą: jabłoń, wiśnia, grusza,

W zależności od rodzaju wędzarni stosuje się oprócz klasycznego drewna w kawałkach, trociny i zrębki, które dobrze wpływają na proces wędzenia. W zależności od użytego drewna kolor wędzonych rarytasów będzie się różnił począwszy od żółtego, przez złocisty, aż do jasno czy ciemnobrązowego. Drewno powinno być suche, idealne ma 3-5 miesięcy od ścięcia. Mokre powoduje niezdrowe okopcenie wędzonek.

Nie wędzimy drewnem iglastym !

Drewno do wędzenia musi być surowe , czyste, bez grzyba, próchna i pleśni.

W celu nadania specyficznego smaku i aromatu niektórzy dodają do ognia owoce jałowca i inne przyprawy. Doradzamy umiar i ostrożność. Jałowiec posiada silne olejki, które mogą dosłownie oblepić wędzone wyroby! Właściwy dobór drewna jest ważnym czynnikiem w procesie wędzenia i decyduje o smaku, wyglądzie i apetyczności końcowego wyrobu. Zresztą oceńcie to sami.