21.12.2017

Jemioła na drzewach

(...)„ Święta pod jemiołą. Wszystkich zawołajcie. Szczęście pod jemiołą. Zagwarantowane”(…) słyszymy od dobrych kilku lat przebój w wykonaniu Piaska, zawsze w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Tyle wierzenia ludowe, natomiast proza życia jest taka, że jemioła to półpasożyt, który konsekwentnie niszczy nasze drzewa. Wybiera sobie określone gatunki, zwłaszcza topole, klony, wierzby, brzozy, lipy, robinie akacjowe, oraz jabłonie , grusze, a nawet sosny i jodły. Jemioła wchłania wodne roztwory soli i substancji organicznych z organizmu żywiciela oraz wydziela specjalne enzymy umożliwiające inwazję w głąb jego organizmu. Charakterystycze jest wytwarzanie kleistych owoców, które przyklejają się do gałęzi drzew. Używając specjalnych ssawek (haustoria )wysysają z drzew wodę i składniki mineralne, powoli doprowadzając żywicieli do zamierania. Jemioła rozrasta się nawet do metra średnicy i zwiększa z czasem masę korony drzewa i powoduje wyłamania gałęzi

W roznoszeniu nasion jemioły mają udział ptaki: jemiołuszki,drozdy, kwiczoły. Nasiona jemioły (bez uszkodzenia przez soki trawienne) przechodzą przez układ pokarmowy ptaka i następnie wraz z kałem trafiają na drzewa, na których później pasożytuje jemioła.

Pojawiają się dość kontrowersyjne i radykalne pomysły, by w ramach walki wycinać wszystkie drzewa porośnięte jemiołą,gdyż kwestią czasu jest kiedy jemioła zadusi drzewo (wystarczy na to kilkanaście lat).

Niektóre miasta w Polsce uwzględniają w swoim budżecie środki na trudną walkę z jemiołą.
Jak ratować drzewa przed jemiołą?

Wiedza na temat walki z jemiołą cały czas ewoluuje

Kluczem jest regularność, powtarzanie zabiegów, gdyż po kilku latach ten półpasożyt potrafi odtworzyć skupiska na drzewach. Regularne pozbywanie się kruchych pędów intruza przez odcinanie ich piłką, obłamywanie lub usuwanie całych gałęzi przynosi efekty. Bardziej rozbudowanym zabiegiem jest stosowanie cieniowania miejsc porażonych jemiołą. Polega ono na osłonięciu nieprzejrzystym materiałem powierzchni, na której występuje półpasożyt, w celu jego likwidacji poprzez uniemożliwienie mu przeprowadzania fotosyntezy niezbędnej do życia.

Walkę można określić mianem nierównej, jednak drzewa pozostawione samym sobie, zmarnieją i w końcu uschną.

Natomiast absolutnie niedopuszczalnym rozwiązaniem jest wycinanie każdego drzewa zajętego przez jemiołę.