23.01.2018

Podnośniki koszowe a wycinka i pielęgnacja drzew

Podnośniki koszowe w branży wycinki i pielęgnacji drzew cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Ich najważniejszą  zaletą jest umożliwienie bezpiecznego wykonywania prac na dużych wysokościach, przy jednoczesnym wykluczeniu zbędnego ryzyka.

Są to urządzenia zaliczane do maszyn dźwigowych. Mają postać kosza, znajdującego się na końcu  ramienia. Mogą być osadzone na podwoziach samochodach bądź samobieżne. Ich głównymi parametrami są wysięg, zasięg boczny  i udźwig. 

Niegdyś na rynku dostępne były jedynie podnośniki na samochodach ciężarowych typu Star. Ich wysięg roboczy czy zasięg boczny pozostawiał wiele do życzenia. Dodatkowo duży ciężar powodował, że przy wycince i pielęgnacji drzew nie wszędzie mogły mieć zastosowanie. Dla przeciętnego właściciela posesji z problematycznym drzewem były niedostępne, gdyż znajdowały się wyłącznie na wyposażeniu dużych firm i przedsiębiorstw.

Obecnie na rynku mamy całą gamę podnośników koszowych (zwyżek).

1).Podnośniki montowane na podwoziach samochodowych różnego typu- wysięg w bardzo dużym przedziale od przykładowo 10m do 40m. Dziś nawet małe, zwrotne samochody do 3,5T posiadają możliwość wyniesienia pracowników na wysokość ponad 25m.

2).Zwyżki pająk (spider)

Wielką zaletą pająków jest ich mobilność. Lata doświadczeń zaowocowały połączeniem najlepszych parametrów sprzętu z możliwym do osiągnięcia ograniczeniem jego wymiarów i wagi.

Podnośniki pająki na przyczepkach (podpinane nawet do zwykłego haka holowniczego) są bardzo lekkie. Szerokość transportowa wynosi od 1,5-2,0 metrów. Można je przemieszczać nawet przy pomocy większego samochodu osobowego, co znacznie ogranicza koszty. Przyczepki zaprojektowano w ten sposób, że do ich transportowania nie jest potrzebne auto ciężarowe. Można nimi wjeżdżać przez stosunkowo wąskie bramy, co w przypadku samochodów ciężarowych często było problemem) i ustawiać  bezpiecznie w niesprzyjających  warunkach (wszędzie tam, gdzie samochodem nie da się pojechać)

 3).Zwyżki pająk na gąsienicach to nowoczesne maszyny, zdające egzamin w trudnym terenie. Do ich przewozu na miejsce zlecenia wykorzystuje się niewielki samochody do auto-holowania. Urządzenie będąc na lawecie rozstawia podpory i unosi swój ciężar w górę umożliwiając lawecie odjechanie.  Zastosowanie gąsienic oraz specjalne podpory gwarantują  stabilność nawet na nierównym podłożu. Producenci prześcigają się w zmniejszaniu szerokości urządzenia. Pająk na gąsienicach może mieć szerokość 90 cm, oznacza to, że brak bramy wjazdowej  jak i duża gęstość nasadzonych drzew przestaje być problemem.

Przy wycince oraz pielęgnacji drzew z podnośnika koszowego obowiązuje znajomość i  przestrzeganie zasad BHP: aktualne badania wysokościowe, kurs pilarza, czy uprawnienia do wycinki sekcyjnej, kaski, odzież ochronna. Istnieje obawa, że pracownik w koszu nie wykonujący takiej pracy na co dzień, może upuścić odcinany element i doprowadzić do uszkodzenia urządzenia Najbezpieczniej jest powierzyć to zadanie specjalistom z firm wycinkowych.