30.01.2018

Spotkanie z szerszeniem przy pracach na drzewach

Spotkanie z szerszeniem przy pracach na drzewach

Szerszenie są owadami z wyglądu podobnymi do osy ale o znacznie większych rozmiarach. Swoje gniazda bardzo często zakładają w pobliżu siedzib ludzkich. Dla drwali i arborystów zagrożenie mogą stanowić gniazda znajdujące się: w norach po gryzoniach, w dziuplach drzew, pod korzeniami drzew, zdarza się, że również w budkach dla ptaków.
Do budowy gniazd osom i szerszeniom służy masa tzw papierowa powstała ze śliny i przerobionego drewna. To, że na drzewie lub pod nim mogą znajdować się szerszenie jest bardzo istotną informacją. Jeśli zleceniodawca wycinki lub przycięcia drzewa  ma takie podejrzenie, musi powiadomić o tym wykonawcę prac na drzewie. Uniknie się wówczas ryzyka, że drwal będzie ofiarą zmasowanego ataku szerszeni.

Użądlenie szerszenia

Użądlenie szerszenia zalicza się do bolesnych. Powoduje ono  zaczerwienienie, świąd i obrzęk (zwyczajna reakcja miejscowa). U części populacji występuje jednak nadmierny odczyn po użądleniu (duża reakcja miejscowa). W leczeniu dużych reakcji miejscowych można zastosować okłady najlepiej z lodu i podać doustne leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne zmniejszające ból i świąd) oraz miejscowo maść sterydową o działaniu przeciwzapalnym. W lód zaopatrzymy się na stacji benzynowej, leki w najbliższej aptece, jeśli nie mamy ich w apteczce samochodowej. Najcięższą  postacią reakcji na jad owadów jest wstrząs anafilaktyczny z objawami dodatkowymi takimi jak ucisk w klatce piersiowej, duszności, zaburzenia mowy, nudności. Niebezpieczne są zwłaszcza użądlenia w okolice szyi, gardła, ust- mogą spowodować śmierć.
W przypadku takich objawów niezbędne jest wezwanie pomocy lekarskiej i ułożenie poszkodowanego na plecach w nogami uniesionymi do góry.

Jak daleko latają szerszenie ?

Szerszenie mogą przylatywać na dany teren w poszukiwaniu pożywienia. Zasięg żerowania szerszeni wynosi nawet do 1,5 km – odbywają loty również w nocy. Należy zatem pamiętać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia na zewnątrz budynku i zbierać dojrzałe owoce z drzew w ogrodzie oraz koniecznie usuwać owoce gnijące spod drzewa.

Kiedy szerszenie zakładają gniazda ?

Trutnie i robotnice nie przeżywają zimy. Zimują zapłodnione samice. Wiosną zakładają gniazda. Do budowy gniazd osom i szerszeniom służy masa tzw papierowa powstała ze śliny i przerobionego drewna. Są to plastry, do których składają  jaja. Larwy po wylęgnięciu matka karmi sokami z roślin i białkiem. Larwy przepoczwarzają się w robotnice, rozbudowują gniazdo , karmią wylęgające się kolejne larwy, bronią gniazda oraz utrzymują w nim odpowiednią temperaturę. Największy rozwój kolonii szerszeni następuje po trzech miesiącach a pod koniec lata wylęgają się płodne samice i samce by dać ciągłość gatunkowi. Kolonia może liczyć nawet do 1000 osobników.

Profesjonalne usuwanie gniazd szerszeni

Zazwyczaj po zlokalizowaniu wykonywane są 2 opryski środkiem owadobójczym (w odstępie czasowym) . Dopiero po osłabieniu owadów  usuwa się całe gniazdo. Koszt usunięcia gniazda szerszeni przez profesjonalną firmę wynosi ok 150-350 zł w zależności od tego, w jak trudnodostępnym miejscu znajduje się gniazdo, jak dużą kolonię stanowi.

 

 

 

 by: DD

Dobry Drwal